Chrípková sezóna je tu a my sa musíme brániť pred nádchou, upchatým nosom či bolesťou hrdla. Ak hľadáte prírodné spôsoby ako sa zbaviť chrípky a nachladnutia, ste tu správne. V tomto článku ponúkame overené postupy a tipy ako sa zbaviť chrípky a nachladnutia bez použitia syntetických liekov. Dočítate sa hlavne o esenciálnych olejoch na chrípku a ukážeme bylinky, ktoré podporia liečbu. Nezabúdajte však, že pri vážnejších alebo pretrvávajúcich problémoch by ste mali navštíviť lekára.
Pomôžte si s esenciálnymi olejmi
Esenciálne oleje sú koncentrované výťažky rastlín, kvetov, bylín a majú silnú vôňu a pomôžu zmierniť naše problémy. V tejto časti sa zameriame na esenciálne oleje na imunitu, chrípku, nádchu či bolesť hrdla.
Esenciálne oleje na imunitu
Imunita je to, čo nás chráni pred chorobami a pokiaľ nejaká príde, snaží sa s ňou čo najviac bojovať. Je veľmi dôležité imunitu podporovať. Tu sú niektoré esenciálne oleje na podporu imunity:
🍋 Citrónový esenciálny olej - Známy antiseptickými a detoxikačnými vlastnosťami. Môže napomáhať pri tvorbe bielych krviniek a tým podporiť imunitný systém. Navyše, tento olej eliminuje patogény v prostredí, podporuje lymfatický systém (ten pomáha chrániť telo) a znižuje stres. Ako sa zbaviť stresu si prečítate na našom blogu.
🌿 Esenciálny olej citrónová tráva - Tento olej nie je dobrý len ako prírodný repelent, má výrazné antibakteriálne vlastnosti a pomáha pri posilnení imunity a pri rekovalescencii po chorobe. Ide o typický olej používaný pri saunovaní (saunou tiež podporíte imunitu).
🌱Esenciálny olej z čajovníka (Tea Tree) - Prírodne eliminuje patogény a telo dokáže chrániť pred baktériami a vírusmi. Tento olej má prenikavú vôňu, ktorá niekomu veľmi vonia a niekomu jemne prekáža.
🌲Esenciálny olej z borovice - Pomáha neutralizovať a dezinfikovať ovzdušie, ničí mikróby, podporuje lymfatický systém a pomáha so stresom.
Najlepšie esenciálne oleje na kašeľ a dýchacie cesty
Podporte svoje dýchacie cesty esenciálnymi olejmi. Ktorý esenciálny olej na dýchacie cesty je ten najlepší? Určite je ich hneď viacero. Skúste ich striedať alebo si vyberte ten, ktorý vám najviac vonia.
🌿Esenciálny olej Eukalyptus - Podporuje hlboké dýchanie a pomáha proti opuchom dýchacích slizníc. Ideálny na inhaláciu pri nádche a zápaloch dutín. Zmierňuje bolesť hlavy, ktorá je spôsobená nahromadením hlienov v prínosových dutinách.
🥒Esenciálny olej Bergamot - Patrí medzi najlepšie citrusové plody. Má prenikavú ale príjemnú vôňu. Pomáha s vykašliavaním a uvoľňovaním hlienov. Podporuje imunitu a má detoxikačné účinky. Je vhodný aj pre deti.
🍃Esenciálny olej z mäty piepornej - Podporuje správnu činnosť dýchacích ciest, má chladivý efekt, pôsobí proti opuchom a zápalom dýchacích ciest a celkovo čistí vzduch. Mätový olej patrí medzi najpoužívanejšie esenciálne oleje v aromaterapii.
🌱Tymiánový olej - Podporuje vykašliavanie a riedenie hlienov a tým čistí dýchacie cesty. Vhodný aj ako prevencia či podpora po prekonaní choroby a radí sa medzi prírodné antibiotiká.
🌲Borovicový esenciálny olej - Vhodný na produktívny kašeľ, zbavuje telo hlienov, riedi ich a pomáha s ich vykašliavaním. Napomáha k správnej funkcii dýchacích ciest.
Esenciálne oleje na nádchu
Každý z nás to určite zažil. Plný nos, tlak a nesmierna bolesť nad obočím. Úľavou nám nemusia byť vždy iba syntetické lieky, vieme si pomôcť aj prírodnou cestou. Nižšie nájdete zoznam najúčinnejších esenciálnych olejov na nádchu, ktoré vám pomôžu minimálne zmierniť príznaky.
🌿Esenciálny olej Eukalyptus - Uvoľňuje hlieny z nosa a pomáha bojovať proti vírusom, ktoré vdychujeme. Prirodzene pôsobí proti opuchom sliznice nosa. Má príjemnú vôňu a slúži aj ako prevencia proti chrípke.
🍋Citrusové esenciálne oleje - Vyberte si napríklad citrónový esenciálny olej (ničí patogény a dezinfikuje vzduch), limetkový esenciálny olej (antibakteriálny a antivírusový, pomáha s lepším dýchaním a opuchom slizníc) alebo grapefruitový esenciálny olej (podporuje imunitný systém a rieši infekcie).
🌱Čajovníkový esenciálny olej (Tea Tree) - Pôsobí proti mikróbom, ktoré vieme ľahko vdýchnuť cez nos. Má silné dezinfekčné vlastnosti a čistí vzduch. Vďaka tomuto oleju si vieme vyčistiť vzduch v miestnosti, ktorý dýchame.
🌲Borovicový esenciálny olej - Dezinfikuje, pôsobí proti plesniam a infekciám, pomáha s uvoľňovaním hlienov, ktoré sa hromadia v nosných dutinách. Posilňuje imunitu a tak pomáha v chrípkovom období.
Esenciálne oleje na bolesť hrdla
Bolesť hrdla vie prekvapiť nie jedného z nás. Občas škriabanie, občas tupá bolesť alebo problém s prehĺtaním. Esenciálne oleje na bolesť hrdla predstavujú spôsob, akým sa vyhnúť syntetickým liekom (alebo ich účinky podporiť) a liečiť sa prírodnou cestou. Tieto esenciálne oleje nie sú dobré len na bolesť hrdla, pomáhajú celkovo v chrípkovom období.
🌼Harmanček (rímska kamilka) - Je to najvšestrannejší esenciálny olej spomedzi kamiliek. Má silné protizápalové účinky, používa sa na podporu liečby angíny alebo pri bolestiach hrdla. Pomáha zmierniť opuch mandlí a podráždenie hrdla. Pôsobí aj ako analgetikum - a teda proti bolesti.
🍃Esenciálny olej z mäty piepornej - Olej má jemne chladivý efekt, pôsobí antimikrobiálne a môžete ho priamo natrieť na krk z prednej časti. Odporúča sa zabaliť hrdlo do tepla (šál, šatka alebo teplý obklad). Mätový olej patrí medzi všestranné esenciálne oleje a využijete ho na množstvo iných problémov (tráviace ťažkosti, uvoľnenie napätia, upokojenie, čisté dýchanie).
🌿Eukalyptový esenciálny olej - Má podobné vlastnosti ako mätový olej, pôsobí proti vírusovým infekciám a pomáha s bolesťou hrdla.
🪻Šalvijový esenciálny olej - Používa sa aj v klasickej medicíne a výťažky z šalvie sú používané do množstva prírodných liekov. Má protizápalové účinky a je vhodný na bolesť hrdla, pomáha na opuchy hrdla a priaznivo pôsobí na dýchacie cesty.
🪻Levanduľový esenciálny olej - Patrí medzi všestranné esenciálne oleje. Upokojuje, pôsobí protizápalovo a pozitívne ovplyvňuje lymfatický systém, ktorý pomáha bojovať proti chrípke a infekciám.
Ktoré esenciálne oleje by ste mali mať doma počas chrípkovej sezóny
🪻Levanduľový esenciálny olej - Pôsobí protizápalovo, ovplyvňuje správnu činnosť dýchacích ciest a pomáha bojovať s nespavosťou, ktorá trápi mnohých ľudí počas chrípky či prechladnutia. Podporuje zdravý spánok, ktorý je dôležitý na podporu imunity.
🍃Mätový alebo eukalyptový esenciálny olej - Vo svojej výbave na chrípkovú sezónu by ste mali mať aspoň jeden z týchto esenciálnych olejov. Pomôžu s dýchaním a bolesťami hrdla.
🌼Harmančekový esenciálny olej - Pôsobí protizápalovo a má analgetické účinky. Mnoho ľudí trápi pri chrípke aj bolesť žalúdka alebo nevoľnosť kvôli hlienom. Aj s týmto pomôže harmančekový esenciálny olej.
🍋🍋🟩🍊Citrusový esenciálny olej - Odporúčame citrónový alebo pomarančový esenciálny olej. Dobrou voľbou je aj Bergamot (pomáha s nespavosťou).
🌲Borovicový esenciálny olej - Nie len že pekne vonia, čistí vzduch, prospieva dýchacím cestám, vhodný na nádchu, kašeľ a imunitu.
Ako používať esenciálne oleje
1) Inhalácia - Pridajte celkovo 3-5 kvapiek esenciálneho oleja (alebo zmesi olejov) do cca 1 litra horúcej vody. Nakloňte sa nad hrniec alebo nádobu a prikryte si hlavu uterákom. Inhalujte 5-10 minút. Postup opakujte 1-3 krát denne.
2) Difúzia - Použite difuzér alebo aromalampu (slabší efekt). Do nádoby nalejte vodu a 3-5 kvapiek esenciálneho oleja (alebo zmesi olejov). Difuzér by ste mali mať zapnutý maximálne 20 minút. Postup môžete opakovať. Odporúčame maximálne 5 krát denne.
3) Aplikácia na pokožku alebo masáž - Do 10 ml nosného oleja (napr. kokosový, mandlový, jojobový) pridajte 5 kvapiek esenciálneho oleja a potrite si s tým krk, okolie nosa a čelo alebo hrudník. Po natretí odporúčame teplý obklad alebo zabalenie časti tela do šatky, šálu alebo deky.
4) Teplý kúpeľ - Do 10 ml nosného/základného oleja pridajte 5-10 kvapiek esenciálnych olejov a nalejte do vane. Odporúčame zotrvať vo vani max. 30 minút. Pokiaľ nemáte vaňu, postačí kúpeľ nôh. Po kúpeli sa zabaľte do tepla alebo si obujte teplé ponožky.
Bylinky na nádchu, chrípku a kašeľ
Počas chrípky a nachladnutia sa odporúča telo hydratovať o niečo viac ako sme zvyknutí. Aby ste do seba cez tekutiny dostali niečo, čo vám pomôže, skúste bylinkové čaje. Nižšie vymenujeme čaje z byliniek účinné na chrípku, nádchu a kašeľ.
Harmančekový čaj - Protizápalový, na bolesť hrdla, prírodné analgetikum,
Šalviový čaj - Veľmi účinný na bolesť a podráždenie hrdla, antivírusové účinky, vhodný na suchý kašeľ
Čaj z bazy čiernej - Podporuje imunitný systém a pôsobí antibakteriálne,
Čaj z lipy - Podporuje potenie a vyplavovanie toxínov,
Čaj z kapucínky - Silné prírodné antibiotikum, oceníte pri prechladnutí (aj močových ciest),
Čaj z majoránky - Prírodné antibiotikum, pite maximálne 3 krát denne,
Zázvorový čaj - Podporuje zahrievanie tela a má protizápalové a antivírusové účinky.
Čaje môžete piť počas celého dňa, odporúčame však bylinky striedať. Harmančekový a šalviový čaj pite pri bolestiach hrdla po malých dúškach a "ovlažujte" tak hrdlo účinnými bylinkami.
Praktické tipy a triky pre rýchly boj s prechladnutím a chrípkou
Ak neviete ako sa zbaviť chrípky a nachladnutia čo najrýchlejším spôsobom, skúste naše overené tipy. So všetkými receptami máme pozitívnu skúsenosť. To, že zabrali nám, nemusí znamenať, že na 100% zaberú všetkým. V tejto časti nečakajte klasické "recepty" na zázvorový čaj s medom, cibuľu do ponožiek na zníženie teploty alebo teplé obklady.
TIP 1: Masť na nádchu s mätou a limetkou
Esenciálne oleje na nádchu ako mäta, eukalyptus alebo limetka a iné citrusové oleje používame celú zimu. Môžete si vybrať viaceré varianty (my ich striedame).
Ingrediencie:
- 2 polievkové lyžice kokosového oleja
- 5 kvapiek esenciálneho oleja Mäta pieporná alebo Eukalyptus
- 5 kvapiek esenciálneho oleja Limetka alebo Citrón
Do roztopeného kokosového tuku nakvapkáme esenciálne oleje a prelejeme do nádoby s vrchnákom. Necháme stuhnúť. Natierame podľa potreby alebo 3 krát denne.
Takúto masť si môžete vyrobiť aj pridaním iných esenciálnych olejov v rovnakom pomere. Napríklad na bolesť hrdla si môžete vyrobiť masť na vonkajšie použitie kombináciou Harmančeka a Mäty/eukalyptu. Pre lepšie dýchanie môžete vyrobiť masť na hruď s Levanduľovým a Borovicovým olejom.
TIP 2: Večerný Levanduľovo Bergamotový kúpeľ
Bergamot aj Levanduľa môžu pomôcť v kombinácii s himalájskou soľou a kúpeľom. Ak nemáte himalájsku soľ, postačí kokosový alebo iný základný olej.
Ingrediencie:
- 30 gramov himalájskej soli / 1/2 polievkovej lyžice kokosového oleja
- 5 kvapiek Levanduľového esenciálneho oleja
- 5 kvapiek Bergamotového esenciálneho oleja
- Môžete pridať: 2 kvapky borovicového alebo eukalyptového esenciálneho oleja (pre lepšie dýchanie).
Do himalájskej soli alebo kokosového oleja vmiešajte pomer esenciálnych olejov. Zmes nasypte alebo nalejte do vane s vodou. Ak nemáte vaňu, postačí kúpeľ nôh (pomer dajte o polovicu menší). Kúpeľ by nemal presiahnúť 30 minút a po kúpeli by ste sa mali zabaliť do tepla. Kúpeľ odporúčame praktizovať večer.
TIP 3: Majoránkový čaj
Majoránka je jedno z prírodných antibiotík. Do 250 ml vriacej vody nasypte 2 čajové lyžičky sušenej majoránky (koreniny) a prikrite. Po 5 minútach preceďte a teplé vypite. Majoránkový čaj je horký, ak potrebujete, pridajte med. Pite maximálne 3 krát denne.
TIP 4: Inhalovanie Mäty a Borovice
Na upchatý nos, kašeľ a pri zápaloch dýchacích ciest skúste inhalovať. Nie pre každého je tento proces príjemný, ale za to je veľmi účinný.
Ingrediencie:
- Hrniec / nádoba na inhalovanie
- 1 liter vody
- Uterák
- 2 kvapky mätového esenciálneho oleja
- 2 kvapky borovicového oleja
- Ak nemáte jeden z olejov, nahraďte ho citrónovým alebo eukalyptovým olejom
Do 1 litra horúcej vody (teplota by mala byť pre vás znesiteľná) pridajte esenciálne oleje v danom pomere. Nakloňte sa nad nádobu so zmesou a prikrite si hlavu uterákom tak, aby ste vdychovali čo najviac pary. Inhalujte 5 až 15 minút. Odporúčame opakovať 2x denne.
TIP 5: Kurkumové kloktadlo na bolesť hrdla
1/2 čajovej lyžičky kurkumy zmiešajte s 1/2 čajovej lyžičky soli a nasypte do 100 ml vody. Kloktajte maximálne 3x denne.
5. Prevencia chrípky a nádchy počas sezóny
Ak nechcete najbližšie mesiace do vyhľadávača na internete písať frázy "ako sa zbaviť chrípky" alebo "čo pomáha na kašeľ", skúste dodržať kroky prevencie. Uvidíte, možno sa vám podarí túto zimu zvládnuť bez choroby.
- Pite dostatok tekutín (vyhýbajte sa sýteným a chladeným nápojom),
- Zaraďte bylinkové čaje do svojho príjmu tekutín,
- Prijímajte množstvo vitamínov, hlavne vitamín C, D, B-komplex a pod.,
- Pravidelne vetrajte,
- Používajte difuzér alebo zvlhčovače vzduchu,
- Difúzujte alebo inhalujte esenciálne oleje na prevenciu: Čajovník (Tea Tree), Citrón, Bergamot, Eukalyptus, Zázvor, Borovica,
- Pravidelne sa hýbte, napríklad prechádzky (vždy buďte teplo oblečení),
- Dostatok spánku pre silnú imunitu.
Pri používaní esenciálnych olejov sa snažte pri prevencii dodržať maximálne denné množstvo 24 kvapiek a pri chorobe môžete množstvo zvýšiť na dávku 32 kvapiek denne. Pri deťoch množstvo znížte o polovicu.
Ako sa zbaviť chrípky, prechladnutia alebo bolesti hrdla by ste mali už vedieť. Dbajte na prevenciu a pokiaľ problémy pretrvávajú alebo sa zhoršujú aj napriek prírodným spôsobom liečby, je na čase vyhľadať lekársku pomoc. Niekedy sa totiž snažíme, ale baktérie alebo vírusy sú silnejšie a my musíme siahnuť aj po klasických liekoch. Nepodceňujte žiaden stav, buďte zdraví a spokojní a zaraďte do svojich jesenných a zimných rutín nové spôsoby ako sa chrániť pred chrípkou.