Žijeme v hektickej a rýchlo sa meniacej dobe a stres sa stal každodennou súčasťou mnohých z nás. Stres však môže mať negatívne následky na psychické aj fyzické zdravie, pokiaľ sa z neho stane chronický stres. Naučte sa ako zvládať stres a doprajte si pohodu.
V tomto článku prinášame 10 jednoduchých overených tipov, ako sa zbaviť stresu a ako čo najlepšie zvládať stresové situácie.
TIP 1: Na stres využite silu byliniek
Nie vždy musíte stres riešiť radikálnymi spôsobmi. Niekedy stačí sila prírody v podobe silných tinktúr alebo dobrého bylinkového čaja. Ktoré bylinky sú dobré na stres? Vybrali sme tie najlepšie a najúčinnejšie, ktoré vám pomôžu zbaviť sa stresu a napätia.
Zoznam účinných byliniek na stres
- Medovka lekárska: Upokojuje nervový systém a pomáha pri nespavosti. Pomáha ukľudniť podráždený žalúdok vplyvom stresu.
- Valeriána: Upokojuje a zbaví napätia. Pozor na jej množstvo, pretože má sedatívne účinky. Odporúčame kombinovať s inou bylinkou, napríklad s harmančekom alebo levanduľou.
- Harmanček: Okrem jeho protizápalových účinkov vyniká schopnosťou upokojiť telo a navodiť pocit relaxácie. Pomáha aj pri ranných nevoľnostiach (napríklad pri strese z práce).
- Levanduľa: Celkovo upokojí organizmus, pomáha na lepší spánok a relaxáciu, prekrvuje organizmus.
Tieto bylinky sú účinné na stres a pripraviť si z nich môžete napríklad čaj alebo užívať tinktúry. Ďalšou možnosťou je aromaterapia alebo pridanie do masážnych olejov či do kúpeľa.
Tip na relaxačný kúpeľ:
Pripravte si zmes, ktorú pridáte do vane napustenej teplou vodou. Všetky prísady zmiešajte spolu v nádobe v tomto pomere:
- Himalájska soľ (odporúčame drť) - 50 g (jedna hrsť)
- Esenciálny olej Aroma Natura Levanduľa - 3 kvapky
- Esenciálny olej Aroma Natura Harmanček rímsky - 3 kvapky
Pre ešte lepšiu vôňu pridajte 1 kvapku Esenciálneho oleja Aroma Natura Medovka
TIP 2: Aromaterapia na stres funguje
Ako aromaterapia pomáha zmierniť stres?
Je známe, že vône nám dokážu navodiť príjemné emócie a pomôcť cítiť sa lepšie. Je len na nás, aké kombinácie esenciálnych olejov použijeme. Esenciálne oleje sa už od pradávna používajú pri meditáciach alebo pri cvičení jógy na navodenie uvoľňujúcej atmosféry. Doprajte si teda aromaterapiu aj počas svojho náročného dňa.
Tieto oleje odporúčame použiť pri stresových situáciách:
- Ylang-ylang: Zníži napätie a zlepší náladu,
- Levanduľa: Upokojuje a zbaví telo nervozity (odporúčame použiť skôr na večer),
- Citrusové oleje: Povzbudia a dodajú energiu.
Náš tip:
Do nosného oleja (odporúčame hlavne kokosový, ktorý po stuhnutí nie je tekutý) pridajte zopár kvapiek esenciálnych olejov a potrite si spánky a zadnú časť krku pri vysokom stresovom napätí.
Potrebujete:
- Nádobu v ktorej bude masť (a budete ju môcť mať stále po ruke),
- Kokosový olej (najlepšie neparfemovaný) - 20 ml,
- Ylang-Ylang éterický olej - 2 kvapky (viac môže spôsobiť nepríjemný zápach),
- Citrónová tráva éterický olej - 2 kvapky,
- Éterický olej Levanduľa - 1 kvapka.
Takto pripravenú zmes nalejte do nádoby s vrchnákom a natrite podľa potreby. Ak chcete docieliť viac masti, dávky všetkých prísad znásobte v rovnakom pomere.
Medzi ďalšie obľúbené metódy použitia éterických olejov patrí:
- Difúzia (pustite si difuzér s max. 5 kvapkami éterických olejov na 20 minút),
- Inhalovanie (otvorte fľaštičku s éterickým olejom a nadýchnite sa približne 3 až 4 krát),
- Vytvorte si osviežovač vzduchu: Olej v pomere 5 kvapiek na 50 ml vody nalejte do rozprašovača a osviežte miestnosť v ktorej sa nachádzate.
TIP 3: Zbavte sa stresu dýchacími cvičeniami
Význam hlbokého dýchania
Hlboké dýchanie aktivuje parasympatický nervový systém, ktorý pomáha znížiť stres a navodiť pocit pokoja. Pri dýchaní sa sústreďujte len na svoj dych a všetky ostatné myšlienky na chvíľu vytraťte z hlavy.
Konkrétne techniky dýchania:
- Technika 4-7-8:
- Zhlboka sa nadychujte 4 sekundy.
- Zadržte dych na 7 sekúnd.
- Vydýchnite ústami na 8 sekúnd.
- Dýchanie do bránice:
- Dajte sa do polohy sedu..
- Položte ruku na brucho.
- Pomaly dýchajte a snažte sa sústrediť na zdvíhanie brucha pri dýchaní
- Opakujte približne 10 krát.
Týmito technikami sa viete zbaviť stresu v práci, pri rôznych kritických situáciách alebo pred ťažkou skúškou v škole či na pohovore alebo keď na vás prichádza úzkosť.
TIP 4: Doprajte si relaxačný kúpeľ
Ako pomôže teplý kúpeľ zbaviť sa stresu? Teplo uvoľňuje svaly a tak sa celý organizmus dostane do fyzického pohodlia. Pri uvoľnení tela sa uvoľní aj myseľ, zlepší sa krvný obeh a vyplavia sa toxíny.
Takýto kúpeľ odporúčame dopriať si po náročnom dni, kedy potrebujete “dobiť baterky”. Ako si viete pripraviť relaxačný kúpeľ tak, aby bol ešte príjemnejší? Tu je pár tipov:
- Použite šumivé bomby do kúpeľa: Je to najjednoduchší spôsob ako si dopriať voňavý a uvoľňujúci kúpeľ čo najrýchlejšie (odporúčame použiť Aroma Natura šumivú bombu Levanduľa),
- Zmiešajte esenciálny olej a himalájsku soľ (to v akom pomere a s akými esenciálnymi olejmi sme písali vyššie v časti “bylinky na stres”),
- Ak nemáte vaňu, doprajte si aspoň kúpeľ nôh pridaním esenciálnych olejov do nosného oleja a následne do nádoby s vodou.
TIP 5: Zapáľte si vonnú sviečku pri čítaní knihy
Ako sme spomínali vyššie, vôňa nás ľudí stimuluje a pomáha nám navodiť si rôzne emócie. Dobrá kniha, najlepšie nejaký román s dejom alebo príjemné básne od obľúbeného autora nás vedia “odniesť” od reality a spomaliť.
Odporúčame tieto vonné sviečky zo sójového vosku (ktorý je zdravší ako parafín):
- Aroma Natura Levanduľová sójová sviečka s bazalkou (aj bazalka má upokojujúce účinky),
- Aroma Natura Sójová sviečka Granátové jablko a pomaranč,
- Aroma Natura Jasmínová sviečka.
TIP 6: Doprajte si pohyb alebo jemné cvičenie
Pomáha pohyb zmierniť stres? Áno, avšak nemusí ísť o náročnú fyzickú aktivitu. Najprirodzenejší pohyb človeka je chôdza. Odporúčame hodinovú prechádzku alebo ľahký beh na 15 až 30 minút.
Ďalším spôsobom môže byť jóga. Možností je veľa. Môžete navštíviť jóga centrum vo svojom okolí alebo si pohodlne zacvičiť doma podľa videotutoriálov.
Pomôcť môže aj ľahký silový tréning alebo strečing. Alebo si doma zatancujte na obľúbenú pesničku. Hýbte sa a nechajte hudbu prechádzať každou bunkou na vašom tele. Je to naozaj uvoľňujúce, skúste to.
Vďaka fyzickej aktivite sa uvoľnia endorfíny a tým zmiernite hladinu kortizolu a pomôžete si tak po alebo počas náročného dňa.
Tip: Spojte pohyb s prírodou. Prechádzka v lese alebo na lúke pomôže ešte viac. Kyslík sa dostane do buniek a môžete sa cítiť lepšie fyzicky aj psychicky.
TIP 7: Praktizujte mindfulness
Mindfullnes alebo “vedomé vnímanie” je mentálna prax kedy sa sústreďujete na prítomný okamih. Vnímate ho ale neposudzujete. Prežívate danú chvíľu bez vnímania minulosti alebo myslenia na obavy z budúcnosti alebo dôsledkov.
Vďaka tejto praktike dokážete znížiť úzkosť, viete sa zbaviť napätia a odbúrate stres. Táto technika nie je dobrá len na stres ale aj na zlepšenie sústredenia a prispieva k emocionálnej rovnováhe.
Ako to funguje v praxi?
- Vedomé dýchanie: Uvedomujte si každý nádych a výdych,
- Vedomé pozorovanie: Sústreďte sa napríklad na zviera vonku, ktoré vidíte spoza okna a vedome ho pozorujte.
- Všímavá chôdza: Vnímajte svoje kroky a pozorujte okolie počas prechádzky.
TIP 8: Doprajte si spánok
Spánok nám pomáha pri chorobách a na celkovú regeneráciu. Pripravujeme sa ním na ďalší deň a získavame energiu. Takisto dostatok spánku môže pomôcť redukovať stres.
Skúste spať 6 až 9 hodín za deň a nastavte si “predspánkové rituály”. Ak neviete zaspať, pomôže vám Levanduľový éterický olej alebo harmančekový čaj. Skúste sa vyhnúť modrému svetlu, radšej si prečítajte knihu.
TIP 9: Rozprávajte o svojich problémoch a starostiach
Hovorí sa, že keď sa niekomu zdôveríme, problém je o polovicu menší. Skúste sa pozhovárať s blízkou osobou a zverte sa jej so svojimi problémami alebo ťažkosťami. Ak ste z tých, čo “nechcú zaťažovať” druhých, vyhľadajte terapeuta. Už dávno to nie je “hanba” a vy sa niekomu vyrozprávate.
TIP 10: Snažte sa vyhnúť zdrojom stresu
Dôležitou súčasťou tohto bodu je identifikácia zdrojov stresu. Niekedy sa stane, že tomuto zdroju sa nedokážete vyhnúť bez toho, aby ste vo svojom živote spravili veľkú zmenu. Možno vás trápi práca alebo nepokoje vo vzťahu. Skúste sa zamyslieť, ako sa cítite a ako situáciu chcete riešiť. Pamätajte však, že všetko má svoj čas. Nevyvíjajte na seba tlak pocitom, že musíte zmenu podstúpiť, a to v čo najkratšom čase.
Niekedy pomôže stanoviť si hranice. Naučte sa hovoriť “nie” či už v práci alebo doma. Tým, že chcete všetkým vyhovieť z vás robí nervózneho a napätého človeka. Niekedy nedokážeme s “nie” okamžite, ale aj malé kroky sú viac ako nič nerobenie.
Skúste si organizovať čas a plánovať svoj deň, koníčky alebo iné činnosti. S dobrým plánom si tak viete zaručiť aj chvíľu pre seba a pre svoj oddych.
Naše odporúčanie
Ako zvládať stres by ste už po prečítaní článku mali vedieť. Aj keď sme dali časť “vyhnite sa zdrojom stresu” na koniec tohto článku, skúste jej venovať svoje myšlienky a čas. Je to jedna z tých najzložitejšich úloh ako sa vyhnúť stresu.
Vyskúšajte uvedené tipy a nájdite si tie, ktoré vám najviac vyhovujú. Všetkým prajeme čo najviac pohody a relaxu aj v životných situáciách, ktoré na prvý pohľad nemusia vyzerať ako zvládnuteľné.
Smerujte tam, kde chcete byť bez tlaku na seba samých. Nebuďte na seba nároční a užívajte si život plnými dúškami. A hlavne, nestresujte sa tým, že občas zažívate stres. Dôležité je, že si to uvedomujete a pátrate po zmene.